آب و برقاخبارانرژی‌های نو

تولید نیروگاه‌های بادی در اروپا از گازسوزها جلو زد

به نقل از پایگاه خبری آب وانرژی ، تولید نیروی بادی در اروپا برای نخستین بار در سال میلادی گذشته، از نیروگاه‌های گازسوز جلو زد و انتشار کربن این منطقه را کاهش داد.

به گزارش خبرنگار، اروپا، تولید برق تجدیدپذیر خود را در راستای تلاش‌ها برای حذف وابستگی به واردات انرژی از روسیه و کمک به دستیابی به هدف اقلیمی خود که صفر کردن انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ است، افزایش می‌دهد.

داده‌های اندیشکده امبر (Ember) نشان داد تولید برق با استفاده از سوخت فسیلی در اروپا، در سال ۲۰۲۳، به میزان ۱۹ درصد کاهش یافت و در این راستا، تولید برق با استفاده از گاز، ۱۵ درصد و تولید برق زغال سوز، ۲۶ درصد کاهش یافت. هم‌زمان، داده‌ها نشان می‌دهند که برق بادی، ۱۳ درصد رشد کرد و ۱۸ درصد از کل سبد برق اروپا به حساب آمد.

دیو جونز، مدیر بینش جهانی اندیشکده اقلیمی امبر در مصاحبه ای گفت: اروپا در مسیر حذف تدریجی زغال‌سنگ است و ما اکنون چهار سال متوالی کاهش تولید گاز داشته ایم که معتقدیم ادامه پیدا خواهد کرد.

این گزارش نشان داد کاهش تولید برق با استفاده از سوخت‌های فسیلی و افزایش تولید با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و هسته‌ای، منجر به کاهش ۱۹ درصدی انتشار کربن صنعت برق شد.

طبق این داده‌ها، نیروگاه‌های گازسوز، تقریبا ۱۷ درصد از برق اروپا را در سال ۲۰۲۳ تامین کردند و در مقابل، نیروگاه‌های زغال سوز، اندکی بیش از ۱۲ درصد را تامین کردند.

نیروی هسته‌ای با سهم حدود ۲۳ درصدی، بزرگ‌ترین منبع تولید برق در سال میلادی گذشته بود، در حالی که سهم انرژی خورشیدی ۹ درصد بود. به طور کلی، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق، به رکورد ۴۴ درصد در سال ۲۰۲۳ رسید.

بر اساس گزارش رویترز، داده‌ها نشان می‌دهد تقاضا برای برق در سال ۲۰۲۳، به دلیل کاهش مصرف صنعتی و در بحبوحه دمای گرم‌تر هوا، ۳.۴ درصد کاهش یافته است، اما جونز گفت انتظار می‌رود این میزان در سال میلادی جاری افزایش یابد زیرا محصولات بیشتری مانند وسایل گرمایشی و وسایل نقلیه، با برق کار می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا