پتروشیمی

جلوگیری از خروج ۱۵ میلیون دلار ارز کشور با تولید گرید LEC ۱۹۶۹

به گزارش پایگاه خبری آب و انرژی و به نقل از تسنیم، محمدرضا حیدرزاده، نایب رئیس کمیسیون پتروشیمی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون تولید گرید LEC ۱۹۶۹  در انحصار آمریکا و سوئد بوده و ایران با تولید آن به خودکفایی صد در صدی رسیده است.

وی افزود: شرکت ایرانی با تولید این گرید در راکتور لوله ای نسل جدید خود، پس از شرکتهای معظم Sabic و Dow chemical، بعنوان سومین شرکت در حوزه تولید گریدهای نسل جدید Extrusion Coating و دومین Segment پرمصرف جهانی LDPE مطرح شده و بواسطه آن موفق به اخذ گواهینامه دانش بنیان شده است.

وی با بیان اینکه ایران در کنار دو کشور دیگر می تواند بخشی از بازار بین المللی را بدست آورد، گفت: طبق بررسی های انجام شده می توان حدود ۲۰ درصد بازار جهانی گرید پلیمری LEC۱۹۶۹ را در مرحله اول تامین کرد.

نایب رئیس کمیسیون پتروشیمی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه تولید گرید LEC۱۹۶۹ دستاوردی جدید در ایران است، گفت: تکنولوژی تولید و دانش فنی این گردید تنها در اختیار دو شرکت در جهان بوده، اما اکنون ایران به دانش فنی و تولید این تکنولوژی دست یافته است و حالا تبدیل به سومین شرکت در جهان در تولید این محصول شده است.

وی افزود: با توجه به فناوری‌های پیچیده صنعت پتروشیمی نسبت به دیگر صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان بیشترین نقش را در توسعه و تکامل فرآیندهای این صنعت خواهند داشت.

حیدرزاده با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ها، تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی سالانه حدود ۴.۵ درصد رشد خواهد داشت، در صورتی که افزایش تقاضای فرآورده‌های نفتی رو به کاهش است، ادامه داد: بنابراین باید محصولات نفت و گاز کشور را به سمت توسعه صنعت پتروشیمی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر هدایت کنیم.

وی ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، ظرفیت صنعت پتروشیمی تا ۱۰ سال آینده از ۹۰ میلیون تن کنونی به نزدیک ۲۰۰ میلیون تن در سال خواهد رسید و دو برابر خواهد شد و نقش تعیین‌کننده‌ای در جریان تحریم‌ها در ارزآوری برای کشور دارد.

دکمه بازگشت به بالا