آب و برقاخباربین‌الملل

فرانسه از افزایش قیمت برق مشترکان خانگی جلوگیری کر

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه به شبکه رادیویی فرانس اینفو گفت: قیمت برق در سال ۲۰۲۳ کنترل خواهد شد و از مصرف کنندگان خواسته نمی‌شود اختلاف بین افزایش هزینه‌ها و سقف قیمت فعلی را پرداخت کنند. دولت، افزایش قیمت برق را به چهار درصد تا پایان سال محدود کرده است.

دولت فرانسه در حالی این قول را به مشترکان خانگی داده که هزینه برق خانوارهای انگلیس در پی افزایش سقف قیمتها، قرار است در اکتبر افزایش چشمگیری پیدا کند. اتحادیه اروپا در مواجهه با افزایش سرسام آور قیمتهای برق، خواستار نشست فوق العاده وزیران انرژی این بلوک برای گفت‌وگو درباره راه‌کارهای فراگیر و پیامدهای وضعیت فعلی برای فعالیت صنعتی و گرمایش در زمستان امسال شده است.

قیمت برق در فرانسه و آلمان که دو بازار اصلی اروپا هستند، روز جمعه بیش از ۲۵ درصد افزایش یافت و رکورد قیمت روزانه را شکست. این افزایش به دلیل افت تولید برق هسته‌ای در فرانسه و محدود شدن چشمگیر عرضه گاز روسیه به آلمان روی داد.

دولت فرانسه در حال بررسی سیستمی برای خانوارها و شرکتهای کوچک در زمستان امسال است که تحت آن، از نرخ برق ترجیحی برخوردار می‌شوند و در عوض، با کاهش مصرف برق در دوره‌های مصرف بالا مانند روزهای خیلی سرد، موافقت می‌کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چنین سیستمی سال‌هاست برای مصرف کنندگان برق صنعتی بزرگ که موافقت می‌کنند در زمان کمبود عرضه برق، تولیدشان را کاهش دهند، به اجرا گذاشته شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا