اخبارنفت و گاز

واردات نفت چین افزایش یافت

داده‌های رسمی نشان داد واردات نفت خام به چین، تحت تاثیر بهبود فعالیت پالایشگاه‌ها برای فصل سفر تعطیلات روز کارگر، در آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

اداره کل گمرک چین اعلام کرد واردات نفت خام در آوریل، ۴۴.۷۲ میلیون تن معادل حدود ۱۰.۸۸ میلیون بشکه در روز بوده است که افزایش ۵.۴۵ درصدی نسبت به واردات ۱۰.۴ میلیون بشکه در روز در آوریل سال ۲۰۲۳، نشان می‌دهد.

چین در تعطیلات پنج روزه روز کارگر که از اول ماه مه آغاز شد، بیش از ۱.۳ میلیارد سفر مسافری داشته است که نسبت به سال گذشته، ۲.۱ درصد افزایش داشت. ترافیک بزرگراه‌های چین، ۲.۱ درصد و سفرهای هوایی در این کشور، ۸.۱ درصد افزایش یافت. اما بخش تولید چین در آوریل همچنان بهبودی ضعیف را شاهد بود.

واردات نفت خام به چین در آوریل در مقایسه با واردات ۱۱.۵۵ میلیون بشکه در روز در مارس، ۵.۸ درصد کاهش داشت.

لین یه، تحلیلگر شرکت «ریستاد انرژی» در پکن گفت: خرید نفت خام توسط چین به دلیل افزایش قیمت نفت و کاهش تقاضای داخلی برای دیزل، کاهش یافت. با این حال، انتظار می‌رود تقاضای چین برای نفت خام، با توجه به سهمیه‌های صادراتی بزرگ‌تر در سال جاری و راه‌اندازی پالایشگاه‌های جدید در اواخر امسال، تقویت شود.

شرکت مشاوره چینی JLC پیش از انتشار این داده‌ها، پیش‌بینی کرده بود واردات محموله‌های نفتی از راه دریا در آوریل، به دلیل حاشیه‌های سود اندک و فرا رسیدن فصل تعمیر و نگهداری، ۴.۶ درصد کاهش پیدا می‌کند.

بر پایه داده‌های گمرکی، واردات گاز طبیعی به چین در آوریل، با ۱۴.۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۱۰.۳۰ میلیون تن رسیده است.  قیمت گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) آسیا در آوریل امسال نسبت به آوریل سال گذشته، ۱۱.۳ درصد و نسبت به اوجش در اکتبر سال گذشته، ۴۳ درصد کاهش داشت.

بر اساس گزارش رویترز، آمار گمرکی چین همچنین نشان داد صادرات فرآورده‌های نفتی پالایش‌شده شامل دیزل، بنزین، سوخت هواپیمایی و سوخت دریایی، با ۲۱.۴۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۴.۵۵ میلیون تن رسید.

دکمه بازگشت به بالا