اخباربین‌الملل

مذاکرات نفتی روسیه در امارات و عربستان سعودی

به گزارش پایگاه خبری آب و انرژی؛ رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه به امارات عربی متحده و عربستان سعودی سفر کرده و با سران این کشورها درباره نفت، اوپک پلاس و جنگ در غزه و اوکراین، گفت و گو خواهد کرد.

 دیدار میان ولادیمیتر پوتین و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به دنبال ریزش قیمت نفت با وجود توافق اخیر تولیدکنندگان اوپک پلاس برای محدود کردن بیشتر عرضه نفت در سال میلادی آینده، صورت می‌گیرد.
پوتین قرار است مذاکراتی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان در امارات داشته باشد و سپس برای نخستین دیدار رو در رو با محمد بن سلمان از اکتبر سال ۲۰۱۹ تاکنون، به ریاض می‌رود.

همکاری انرژی در چارچوب اوپک پلاس

طبق اعلام کرملین، دو طرف درباره همکاری انرژی در چارچوب اوپک پلاس که اعضایش بیش از ۴۰ درصد از نفت جهان را تولید می‌کنند، مذاکره می‌کنند.
کرملین اعلام کرد: هماهنگی نزدیک روسیه و عربستان در این چارچوب، تضمین قابل اعتمادی برای حفظ وضعیت باثبات و قابل پیش‌بینی در بازار جهانی نفت است. دو طرف همچنین درباره جنگ در غزه، وضعیت سوریه و یمن و مسائل گسترده‌تر ثبات در خلیج فارس گفت‌وگو خواهند کرد. یکی از دستیاران کرملین گفت: درباره اوکراین هم صحبت خواهد شد.
روابط بین عربستان و روسیه در چارچوب همکاری اوپک پلاس، در مواقعی متلاطم بوده و توافق بر سر کاهش تولید نفت در مارس سال ۲۰۲۰ که بازارها در نخستین روزهای شروع ویروس کرونا، دچار شوک شده بودند، تقریبا از هم پاشید. عربستان سعودی در آن زمان، قیمت نفت را برای مشتریان خود کاهش داد، در حالی که روسیه اعلام کرد که از هرگونه تعهدی برای رعایت سهمیه تولید، آزاد است. اما دو کشور موفق شدند در مدت چند هفته، روابط خود را ترمیم کنند و اوپک پلاس با کاهش تولید معادل تقریبا ۱۰ درصد تقاضای جهانی برای نفت، موافقت کرد تا از بازارهای نفت، پشتیبانی کند.
پوتین در اکتبر از محمد بن سلمان تمجید و اعلام کرد اگر اختلافی در خصوص گسترش کاهش تولید اوپک پلاس باشد، کرملین به دنبال توافق نظر خواهد بود.
بر اساس گزارش رویترز، کرملین روز سه شنبه اعلام کرده بود کاهش تولید توافق شده میان اعضای اوپک پلاس اندکی زمان خواهد برد تا آغاز شود.
دکمه بازگشت به بالا