خانه / آب و انرژی / کاهش تولید اوپک و رشد تولید نفت شیل آمریکا

کاهش تولید اوپک و رشد تولید نفت شیل آمریکا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب و انرژی به نقل از پایگاه خبری اویل پرایس، تقابل میان نفت شیل آمریکا و تلاش های اوپک برای کاهش تولید همچنان روایت غالب بازار نفت در سال جاری میلادی خواهد بود و این دو نیروی متضاد موجب خواهند شد تا قیمت های نفت نوسان شدیدی را تجربه نکند و در محدوده ای ۱۵ دلاری بالا و پایین شود.

احساس حاکم بر بازار نفت در طی یک ماه گذشته تغییر کرده و تاثیر مثبت ناشی از کاهش تولید های اوپک موجب شده تا قیمت ها در ماه ژانویه رشد قابل توجهی را تجربه کند. اما از سوی دیگر در چند هتفه اخیر رشد تولید نفت شیل آمریکا تب و تاب حاکم بر بازار را از بین برده و قیمت ها نسبت به بالاترین رقم های سال جاری میلادی، افت محسوسی داشته است.

این کنش و واکنش احتمالا تا مدتی ادامه خواهد داشت و قیمت ها و احساس حاکم بر بازار توسط این دو عامل اصلی بالا و پایین خواهد شد. بر اساس گزارش انستیتوی مطالعات انرژی آکسفورد، این دو نیروی مخالف موجب خواهند شد تا نوسان قیمت نفت برنت در محدوده ۶۰ تا ۷۵ دلار محدود بماند.

اگر قیمت ها به سمت ارقام بالایی این محدوده حرکت کند تولید نفت شیل آمریکا سرعت خواهد گرفت و عرضه بیشتر نفت به بازار موجب کاهش قیمت ها خواهد شد. با توجه به تداوم کاهش تولید اوپک فضای چندانی برای افت قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار وجود ندارد. از سوی دیگر وضعیت تقاضا برای نفت نیز مناسب ارزیابی شده و این موجب خواهد شد که بخش عمده ای از رشد تولید در بازار جذب شود. با توجه به تمام این جوانب، انستیتوی آکسفورد پیش بینی کرده که قیمت متوسط هر بشکه نفت در سال جاری میلادی به حدود ۶۷ دلار برسد.

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 1 =