خانه / آب و انرژی / پروژه گداخت هسته ای و نقش ایران

پروژه گداخت هسته ای و نقش ایران

به گزارش پایگاه خبری آب وانرژی به بهانه عنوان شدن بحث گداخت قصد دارد درباره پروژه گداخت هسته ای توضیحاتی به خوانندگان ارائه دهد. در ابتدا لازم است مقدمه کوتاهی درباره تفاوت های شکاف وگداخت هسته ای عنوان شود. اتم هایی موجود درطبیعت درجدولی به نام جدول مندلیف از اتم های سبک تا اتم های سنگین طبقه بندی شده اند. سبک ترین اتم در این جدول هیدروژن است که هسته آن ازیک پروتون تشکیل شده، اگر درجدول مندلیف به عنصر اورانیوم برسیم از این درجه به بعد به عناصرسنگین خواهیم رسید. عناصر سنگین پایدار نیستند و اصطلاحا واپاشی می کنند. به همین جهت درطبیعت اگرعنصرسنگین خلق شده باشند، بعد ازمدت کوتاهی واپاشی کرده و ما امروزآثارآن واپاشی را مشاهده می کنیم. تنها عنصر باقی مانده از عناصر سنگین وآخرین حلقه این دسته از عناصر اورانیوم است که به مقدار کمی درطبیعت باقی مانده است. اگرعناصر سنگین تر از اورانیوم واپاشی کنند از خود انرژی خواهند داد. همچنین عناصر سبک مانند هیدروژن اگر به هم جوش بخورند نیز انرژی ازآنها خارج خواهد شد. پدیده اول را شکافت هسته ای و پدیده دوم راگداخت هسته ای می نامند. و هردوی این موارد می تواند منشأ تولید انرژی باشند. برای شکافت هسته ای از نیروگاه های هسته ای متعارف استفاده شده و به شکل دیگری درقالب بمب هسته ای نیز از شکافت هسته ای استفاده می شود.
اما بحث گداخت هسته ای، بحث کاملا متفاوتی است وشرایط برای جوش خوردن عناصر سبک وتشکیل عناصر سنگین وگرفتن انرژی، شرایط بسیار دشواری است که تنها درهسته داخلی ستاره ها اتفاق می افتد.
در واقع گرمای خورشید حاصل گداخت هسته ای است وعناصر هیدروژن داخل مرکز خورشید به هم جوش خورده وتشکیل انرژی می دهند. بنابراین بر روی زمین ماده اولیه تولید انرژی ازگداخت که هیدروژن است به فراوانی یافت می شود اما ایجاد شرایطی که بتوان هیدروژن ها را با هم جوش داد و انرژی گداخت از آن به دست آورد، بسیار سخت است.
ازحدود پنج دهه قبل تا به امروز در دنیا برنامه هایی طراحی شده که بتوانند چنین شرایطی را ایجاد کنند. زیرا این پروژه نیاز به ایجاد دمای چند میلیون درجه و محیطی دارد که آن دما را تحمل کند. بنابراین باید ذرات را با میدان های مغناطیسی معلق نگاه داشت تا به این سمت حرکت کرد. ابزار هایی در این مورد وجود دارند که بتوان به وسیله آن میدان های مغناطیسی قوی ای ایجاد کرد که بتوان آن شرایط مطلوب برای گداخت ایجاد کرد، تا به امروز این برنامه به موفقیتی درمقیاس اقتصادی منجر نشده و بشرنتوانسته نیروگاه تولید انرژی به روش گداخت طراحی کند وتنها درمقیاس های کوچک آزمایشگاهی پروژه گداخت تا حدودی موفق بوده است. درحال حاضر طرحی بین چند کشور اروپایی وجود دارد که محققان اروپایی معتقد هستند که اگرمقیاس دستگاه ها را بزرگ کنیم، می توانیم درمقیاس بزرگ ترشرایط پلاسما «شرایط مشابه مرکز خورشید» را ایجاد کنیم. صحبتی که ازسوی آقای دکترصالحی مطرح شده بسیار امید بخش است واحتمالا توافق شده که ایران به این پروژه بپیوندد و این بدان معناست که سازمان انرژی اتمی خواهد توانست با سازمان های بین المللی دراین رابطه همکاری کند.
قابل ذکر است که بین مساله گداخت هسته ای وشکافت به لحاظ فنی هیج نوع اشتراکی وجود ندارد. در گذشته بعضی ادعا هایی از سوی کارکنان انرژی اتمی مطرح بود که قصد داریم از پروژه شکافت به گداخت هسته ای برسیم در صورتی که این دو پروژه دو پروژه جدا از هم است و شاید تنها وجه مشترک آن تولید انرژی باشد. اما اینکه ایران به مسیر های دیگر به غیر ازمسیر غنی سازی وشکافت اورانیوم وبحث هایی که به لحاظ سیاسی درگذشته برای ما مشکلاتی ایجاد کرده بود به سوی مسیرهایی که حساسیتی بر روی آن وجود ندارد و هدف تولید انرژی را در نظر دارد پیوسته است، مفید است و محققان و نیروهای علمی از این موضوع خوشحال خواهند شد.
زیرا این گونه بحث ها و تصمیمات نوید بخش فعالیت علمی جدیدی خواهد بود و از طریق ایران و محققان ایرانی می توانند با مراکز علمی جهان ارتباط داشته باشند.

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 16 =