خانه / آب و انرژی / رانت؛ گره کور انتقال آب به ایران!

رانت؛ گره کور انتقال آب به ایران!

امروز کم تر کسی با عبارت «بحران کم آبی» ناآشناست. سوء مدیریت و استفاده نابجا از سفره های آب زیرزمینی که در هزاره های گذشته عامل شکل گیری زندگی مردمان این سرزمین بوده در کنار شرایط خشک آب و هوایی ایران وضعیت بغرنج بحران کم آبی را تشدید کرده و آنگونه که سازمان های داخلی و حتی بین المللی اذعان می کنند، بخش های گسترده ای از ایران در دهه های آتی به دلیل بی آبی دچار مهاجرت های گسترده خواهند شد. کابوس بی آبی روز به روز سراسر ایران را فرا می گیرد و اگر فکری به حال این موضوع نشود، آینده روشنی در انتظار کهن ترین تمدن جهان نخواهد بود.

تاکنون ایده ها و طرح های بسیاری در راستای تأمین کمبود آب ایران از سوی نهادهای مردمی و شرکت های خصوصی ارائه شده است. از انتقال آب از تاجیکستان و دریای عمان گرفته تا شناسایی آب های عمیق زیرزمینی که تاکنون هیچ یک از این طرح ها وارد فاز اجرایی نشده اند. رسول منفرد رئیس هیئت مدیره موسسه عام المنفعه شمیم کوثر امام رضا (ع) در گفت و گویی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی آب و انرژی معتقد است رانت خواهی و یا ضعف برخی مسئولان در امر مدیریت، مهم ترین عامل اجرایی نشدن طرح های انتقال آب به ایران است. وی در پاسخ به اینکه دلیل نیاز به انتقال آب از تاجیکستان به ایران چیست می گوید: «اگر انتقال آب از تاجیکستان به ایران صورت گیرد، حداقل ۴۰ میلیون شغل ایجاد می کند و ۲۲ استان را از خشکسالی نجات می دهد». وی با اشاره به اینکه موسسه شمیم کوثر موسسه ای عام المنفعه است و سهام داری در آن معنایی ندارد، در ارتباط با تأمین هزینه های طرح انتقال آب از تاجیکستان به ایران اظهار داشت: «دولت می گوید پول ندارد، اما دیگرانی پیدا شده اند که هزینه های طرح را تمام و کمال تأمین می کنند. ایرانیان خارج از کشور و یا خیریه های بین المللی بسیاری با موسسه در ارتباط اند که بارها اعلام کرده اند به هر میزانی که نیاز باشد هزینه های طرح را فراهم می کنند که اگر در کشور مسئولان ذی ربط آب و دیگرانی که دست اندرکارند ممانعت نکنند و چوب لای چرخ این پروژه ملی نگذارند، بستر و هزینه های این پروژه عظیم آماده بهره برداری است». وی همچنین در ارتباط با تمایل طرف های تاجیک می گوید: «یک هفته در تاجیکستان مهمان رئیس جمهور این کشور بودیم و با استقبال زیادی مواجه شدیم. وزرایشان چه در استقبال و چه در بدرقه بارها بیان می کردند که ما ایرانی هستیم، همچون دستی که از پیکر جدا شده است. آن ها از ما خواهش می کردند که مقدمات انتقال آب به ایران را فراهم کنیم…».

رئیس هیئت مدیره موسسه شمیم کوثر امام رضا (ع) در ارتباط با کارهای مطالعاتی صورت گرفته از سوی این موسسه اذعان داشت: «تلاش های زیادی صورت گرفته و پروپوزال طرح تهیه شده است. چندین مسیر تعیین شده اند که با سه تای آن، یعنی کانال قره قوم، کانال سد ۵ افغانستان و مرغاب موافقت شده است. از آنجا که در مرغاب امنیت نیست، کانال قره قوم که توسط شوروی ساخته شده و طولانی ترین کانال جهان به شمار می رود بهترین و سریع ترین مسیر به حساب می آید. ما می توانیم به طور موقت و توافق با دولت های مورد نظر آب را در این کانال بیندازیم و از این کانال استفاده کنیم». وی همچنین در ارتباط با دیگر مزایای این طرح افزود: «اگر این طرح عملیاتی شود، حتی اگر در سال های آینده بارش خوبی داشته باشیم، می توانیم با این آب سفره های زیرزمینی خالی شده را مجددا پر آب کنیم. فراموش نکنیم که امروز زمین ایران دچار نشست شده است».

منفرد در ارتباط با عدم تحقق چنین طرح هایی رانت خواهی را نخستین و مهم ترین دلیل عنوان می کند و می گوید: «به شکلی رانت خواهی می کنند که قانون هم نتواند جلوی آن ها را بگیرد. می گویند کارشناس ما تأیید نکرد و یا به اندازه ای شما را درگیر کاغذبازی و روابط مختلف می کنند که خسته شوید… رانت زمانی به وجود می آید که برای تأمین منافع شان یا از اطلاعات کم شما سوءاستفاده می کنند و یا طرح را با شیوه های مختلف تأیید نمی کنند. این در حالی است که ما متخصصان مستقلی داریم که دنیا آن ها را قبول دارد و طرح ها را با شیوه های دقیق علمی تأیید می کنند».
ایشان در پایان گوشزد می کند که: «مسئولان باید بدانند که اگر کوتاهی کنند و یا برای منافع شخصی شان گام بردارند، این پول رایگانی که خیرین برای این منظور وارد کشور می کنند به راحتی از دست خواهد رفت و دیگر بازنخواهد گشت».

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 12 =