خانه / آب و انرژی / خبر خوش برای تأمین گاز پایدار غرب کشور

خبر خوش برای تأمین گاز پایدار غرب کشور

به گزارش پایگاه خبری آب و انرژی،  خط ششم سراسری که از پارس جنوبی شروع می شود و پس از گذر از استان خوزستان، در استانهای لرستان، ایلام و کرمانشاه ادامه می یابد و در نهایت به دهگلان می رسد، از مهمترین خطوط سراسری انتقال گاز کشور است.

از آن‌جایی که کریدور غرب شامل خطوط لوله سراسری پنجم، ششم و نهم، برای تأمین مطلوب و پایدار گاز کردستان، کرمانشاه، همدان و صادرات به عراق اهمیت فراوانی دارد، تکمیل خط لوله ششم سراسری که این روزها در مراحل پایانی قرار دارد، خبر بسیار خوبی برای تأمین گاز استانهای غربی کشور است.

حمیدرضا عراقی مدیر عامل شرکت ملی ایران در آخرین بازدید از روند پیشرفت پروژه خط ششم سراسری، در این خصوص گفت: این خط ۱۲۰۰ کیلومتری با قطر ۵۶ اینچ، یکی از راهبردی‌ترین خطوط انتقال گاز کشور محسوب می‌شود که مراحل تکمیلی آن در حال طی شدن است و انشاءالله در هفته نخست دی ماه سال جاری به بهره برداری کامل می رسد.

وی افزود: خط ششم سراسری که همسو با اهداف برنامه پنجم توسعه تعریف شده است، وظیفه انتقال گازهای تولیدی در عسلویه به ظرفیت روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب را به استان های غرب و شمال‌غرب برای مصارف خانگی، تجاری، صنعتی و غیره را بر عهده دارد و امکان سهولت در صادرات گاز به عراق را از مسیرهای شلمچه و نفت‌شهر فراهم می‌کند.

به گفته معاون وزیر نفت، طول خط انتقال گاز ششم سراسری، قطعه اهواز تا دهگلان، به تنهایی بیش از ۶۰۰ کیلومتر است که در مسیر خود به تقاطع رودخانه پرآب کارون می‌رسد و برای عبور خط لوله از رودخانه، ترانشه ای به طول ۲۲۰ و ارتفاع ۸۰ متر ایجاد شده که حجم ترانشه برداشته شده به یک میلیون مترمکعب می‌رسد و هم اکنون نیز تجهیزات و ماشین آلات در مرحله لوله‌گذاری هستند، ضمن آن که عرشه فلزی پل ۱۸۰ متر طول دارد که ۱۰۰ متر آن به صورت عرشه فلزی اجرا شده و بقیه آن روی شمع و ستون قرار گرفته و تناژ کل عرشه فلزی حدود ۵۴۰ تن بوده و حجم عظیمی از آن روی پایه‌ها و شمع ها قرار دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار داشت: با آغاز فعالیت خط لوله ششم سراسری انتقال گاز و تمهیدات در نظر گرفته شده، ظرفیت انتقال گاز در کشور به ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد و از آن‌جا که کریدور غرب (خطوط پنجم، ششم و نهم) برای سرشاخه‌های کردستان، کرمانشاه، همدان و صادرات به عراق اهمیت فراوانی دارد، بنابراین راه‌اندازی خط ششم سراسری برای تامین گاز منطقه غرب، امری حیاتی محسوب می‌شود.

به گزارش تسنیم، قطعه اول این خط سراسری انتقال گاز از عسلویه تا اهواز به طول تقریبی ۶۱۱ کیلومتر (عسلویه، بیدبلند، اهواز) به عنوان یکی از خطوط راهبردی انتقال گاز که وظیفه انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز تولیدی پارس جنوبی را به جنوب و غرب کشور بر عهده دارد، پیش از سال ۹۳ تکمیل شده بود و اعلام شد که برنامه ریزی ها و عملیات اجرایی برای تکمیل فاز دوم این خط لوله سراسری به طول تقریبی ۶۰۰ کیلومتر از اهواز تا دهگلان تا پایان سال ۹۴ آغاز شده است.

در حالی که طبق برنامه های قبلی می بایست این خط لوله حدفاصل اهواز تا دهگلان تا پایان سال ۹۴ تکمیل شده و به بهره برداری برسد، اکنون که در نهمین ماه سال ۹۶ هستیم این امر در حال تحقق است.

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =