خانه / آب و انرژی / حفاری تونل انتقال آب از سد “کانی‌سیب” به دریاچه ارومیه آب ایران آغاز شد

حفاری تونل انتقال آب از سد “کانی‌سیب” به دریاچه ارومیه آب ایران آغاز شد

با حضور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران عملیات حفاری تونل انتقال آب از سد “کانی‌سیب” به دریاچه ارومیه آب ایران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری اب و انرژی، یکی از برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه است و این سد آخرین نقطه ای است که می‌شود به صورت ثقلی و در کانال‌های روباز، آب را به دریاچه ارومیه انتقال داد؛ چرا که بقیه پروژه‌ها به علت ارتفاع سطح نیاز به پمپاژ آب چند صد متری دارند و یک هزینه دائمی بهره‌برداری را نیز در بر می‌گیرند.

در این طرح از حوضه مجاور رودخانه «بادین آباد» که 300 میلیون مترمکعب آب با یک کانال انحرافی 5.9 کیلومتری به پشت سد کانی‌سیب منتقل می شود. مجموع این آب‌ها با رهاسازی نیاز زیست محیطی که در آن محدوده وجود دارد، حدود 650 میلیون مترمکعب آب از پشت مخزن سد کانی سیب را به حوضه دریاچه ارومیه منتقل می‌کند.

برای انتقال این حجم آب به داخل دریاچه ارومیه، یک تونل با قطر نهایی 5.5 متر طراحی شده است که مجموعا 35.3 کیلومتر طول تونل است که خود به دو بخش 21 کیلومتری خروجی و بخش ورودی 14 کیلومتری تقسیم شده است.

بر اساس این گزارش، 2 دستگاه TBM از نوع «دبل شیلد هارد راک» ساخت NFM فرانسه خریداری شده که دو پوسته‌ای و برای سنگ های سخت است که از امروز برایانجام علیات حفاری راه‌اندازی می شود. دومین TBM نیز دوم بهمن ماه به ایران می‌رسد و امیدواریم از اردیبهشت سال آینده شروع به حفاری کند.

سدخاکی “کانی‌سیب” حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان پیرانشهر قرار دارد که 50 متر ارتفاع و 330 میلیون مترمکعب حجم مخزن دارد.

منبع شبکه خبری اب ایران

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 5 =