خانه / آب و انرژی / تعدیل برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید برق در سال ۹۶ برای سومین بار

تعدیل برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید برق در سال ۹۶ برای سومین بار

به گزارش پایگاه خبری آب و انرژی ، در قانون برنامه ششم توسعه ذکر شده که دولت مکلف به افزایش توان تولید برق تا ۲۵۰۰۰ مگاوات در طول اجرای این برنامه است. با استناد به این بند از قانون برنامه ششم توسعه، مسئولان دولتی عنوان کرده اند که در طول برنامه ششم سالانه ۵۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود.

در ابتدای سال ۹۶ که نخستین سال اجرای برنامه پنج ساله ششم توسعه است، به منظور بهره برداری از ۴ هزار و ۵۲۴ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال ۹۶ برنامه ریزی شده بود و آمار نیروگاههای برق‌آبی، حرارتی، تجدیدپذیر و تولید پراکنده که در این سال به بهره برداری خواهند رسید به طور دقیق تعیین شده بود.

* تعدیل اول ابتدای مهر ۹۶

با گذشت نیمی از سال، در ابتدای پاییز امسال در مجموع ۷۱۵ مگاوات مقدار افزایش ظرفیت تولید برق در سال ۹۶ بود که این موضوع نشان می داد بهره برداری از بیش از ۳ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در نیمه دوم سال جاری محقق می شود. اما نکته مهم و قابل توجه اینجاست که هدفگذاری های ابتدای سال ۹۶ برای بهره برداری از ۴ هزار و ۵۲۴ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال جاری ، در شروع نیمه دوم سال تغییر کرد و طبق گزارش های رسمی مجموعه وزارت نیرو، در ابتدای مهرماه برای طول سال ۹۶ تنها بهره برداری از ۳ هزار و ۸۳۴ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در دستور کار قرار گرفت که از این رقم تکمیل ۷۱۵ مگاوات در نیمه نخست سال محقق شده و در نیمه دوم سال جاری نیز تکمیل و بهره برداری از ۳ هزار و ۱۱۹ مگاوات ظرفیت جدید در برنامه قرار داشت.

* تعدیل دوم میانه آذر ۹۶

با گذشت هشت ماه و نیم از سال ۹۶، از ابتدای سال جاری تا نیمه آذرماه، ۱۵۵۹ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد و طبق برنامه های جاری شرکت مادرتخصصی توانیر، شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، بهره برداری از ۲ هزار و ۲۲۵ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سه ماه و نیم باقی مانده از سال ۹۶ در برنامه قرار داشت. به عبارتی در مجموع بهره برداری از ۳ هزار و ۷۸۴ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال ۹۶ در برنامه جدید تعدیل شده، در دستور کار قرار گرفت.

* تعدیل سوم ابتدای دی ماه ۹۶

با گذشت ۹ ماه از سال، مجموع ظرفیت جدید به مدار بهره برداری آمده در بخش تولید برق در سال ۹۶ به ۱۹۰۴ مگاوات رسید. همچنین بهره برداری از ۱۲۶۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سه ماهه پایانی سال در برنامه قرار دارد. از اینرو با سومین تعدیل در برنامه های افزایش ظرفیت تولید برق در سال ۹۶ ، در مجموع طبق آخرین هدفگذاری ها در سه شرکت توانیر، تولید نیروی برق حرارتی و توسعه منابع آب و نیروی ایران، بهره برداری از ۳ هزار و ۱۶۴ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در سال ۹۶ در برنامه قرار دارد.

* سرنوشت تعدیل ۱ هزار و ۳۶۰ مگاواتی چه می شود؟

بررسی های میدانی آب و انرژی  حاکی از این است که با وجود اینکه زمان بهره برداری از ظرفیت ۱ هزار و ۳۶۰ مگاواتی از برنامه های بهره برداری سال ۹۶ حذف شده، اما توسعه ظرفیت ها در این بخش ها متوقف نیست و با پیشرفت قابل توجه ادامه دارد. بخشی از این ظرفیت در واحدهای حرارتی، بخشی در نیروگاه های برقآبی و بخشی در تولید پراکنده و تجدیدپذیر قرار دارد که بهره برداری از این واحدها با ادامه پیشرفت فیزیکی در سال ۹۶، به سال ۹۷ موکول شده است.

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + یک =