خانه / آب و انرژی / بشکه ای ۱ دلار تخفیف به خریداران هندی نفت

بشکه ای ۱ دلار تخفیف به خریداران هندی نفت

به گزارش پایگاه خبری آب و انرژی به نقل از رویترز، با وجود تهدید ناشی از احتمال بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، این کشور در تلاش است تا با اعطای امتیازاتی، جذابیت نفت خام خود برای مشتریان آسیایی را افزایش دهد.

از زمان لغو تحریم ها در سال ۲۰۱۶، ایران بر اساس یک فرمول مشخص تخفیف هایی را در کرایه حمل محموله های نفتی به هند ارائه می داد که معادل ۱۰۵ درصد از ارزیابی پلاتس بود.

در سال مالی ۱۸/۲۰۱۷، تهران میزان تخفیف ارائه شده را از ۸۰ درصد به ۶۲ درصد این فرمول کاهش داد، اما به گفته ۳ منبع آگاه، تهران اخیا پیشنهاد کرده که اگر پالایشگاه های هندی خرید نفت از ایران را افزایش دهند، میزان تخفیف ها مجددا افزایش یابد.

یک منبع اگاه گفت: «اکنون آنها تخفیفی ۱۰۰ درصدی را پیشنهاد کرده اند که معادل ۱۰۵ درصد ارزیابی کرایه حمل بار پلاتس است.»

ایران گفته انتظار دارد خرید نفت هند از این کشور افزایش یابد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران نیز پس از دیدار با وزیر نفت هند به خبرنگاران گفت: «شرکت های دولتی هند قرار است سطح خرید نفت خود از ایران را افزایش دهند.»

زنگنه که به همراه حسن روحانی رئیس جمهور به هند رفته بود افزود، پالایشگاه های هندی، اعم از دولتی و خصوصی در سال مالی ۱۹/۲۰۱۸ روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خواهند خرید.

در بازه زمانی آوریل تا ژانویه، یعنی ۱۰ ماهه نخست سال مالی جاری، خرید نفت هند از ایران با حدود ۱۷ درصد کاهش به حدود ۴۴۲ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز رسید.

پالایشگاه های نفت هند در اعتراض به اقدام تهران مبنی بر اعطای امتیاز توسعه میدان فرزاد ب به شرکت های روسی به جای شرکت های هندی، خرید نفت از ایران را کاهش داده اند.

وزیر نفت هند بدون ارائه توضیح بیشتر به خبرنگاران گفت: «ما نسبت به دیگر تولید کنندگان بزرگ، مشوق های خوبی (از ایران) گرفته ایم. اگر ما از ایران نفت بخریم منتفع خواهیم شد…ما خرید نفت از ایران را نسبت به سال مالی جاری افزایش خواهیم داد.»

ایران که قبل از تحریم ها دومین تامین کننده بزرگ نفت هند بود، به تدریج در حال افزایش سهم خود از بازار سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان است.

یکی از منابع اگاه گفت، تخفیف پیشنهادی در کرایه حمل به معنای تخفیف یک دلاری در قیمت هر بشکه نفت است.

وزیر نفت هند افزود، هند همچنین به دنبال گرفتن سهمی در میدان نفتی آزادگان جنوبی ایران است. وی گفت تهران هیچ تعهدی نسبت به درخواست هند نشان نداده، اما تمایل دارد که هفته آینده در تهران، امارهایی از برخی میادین را به یک هیئت هندی نشان دهد.

زنگنه هم گفت: «من خیلی به آینده روابط دو کشور و شرکت هایمان خوش بین هستم، به ویژه در زمینه توسعه میادین نفت و گاز.»

هند اخیرا یک طرح ۶ میلیارد دلاری برای توسعه میدان فرزاد ب پیشنهاد کرده و به دنبال قیمت گذاری حدودا ۴ دلاری برای هر یک میلیون واحد حرارتی گاز تولیدی از این میدان است تا سودی دو رقمی از این پروژه از آن خود کند.

از آنجایی که قیمت گاز در داخل ایران حدود ۲٫۱ دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی است، هند درخواست کرده که برای افزایش متوسط بازگشت سرمایه خود، سهمی هم در یک میدان نفتی ایران داشته باشد.

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =