خانه / آب و انرژی / استاندارد کردن تجهیزات برقی و اصلاح مصرف

استاندارد کردن تجهیزات برقی و اصلاح مصرف

مدیرکل دفتر نظارت بر انتقال شرکت توانیر: نبض جريان برق در دستان بهره‌برداران است استاندارد کردن تجهیزات برقی و اصلاح مصرف در بخش توزیع برق و تعامل این شرکت‌ها با شرکت‌های برق منطقه ای تاثیرات بسزایی بر ارتقای سطح پایداری شبکه‌های مرکزی انتقال به همراه دارد.

مدیرکل دفتر نظارت بر انتقال شرکت توانیر گفت: بهره برداران آینه تمام نمای شرکت‌های برق منطقه ای و نبض جریان برق در دستان بهره برداران است.

به‌گزارش خبرگزاری آب  و انرژی ، مدیرکل دفتر نظارت بر انتقال شرکت توانیر در طی بازدید از امور انتقال استان لرستان با بیان اینکه صنعت برق یک صنعت انحصاری است، افزود: خاصیت همزمانی تولید و مصرف در صنعت برق این صنعت را دارای ویژگی انحصای کرده است.

“هاشم علیپور” گفت: 60 درصد پرسنل شرکت‌های برق منطقه‌ای را بهره‌برداران تشکیل می‌دهند که این میزان حاکی از اهمیت فعالیت آنان است.

علیپور با بیان اینکه شرکت‌های تعمیرات و نگهداری به عنوان بازوهای اجرایی بهره‌برداران محسوب می‌شوند، افزود: هر چقدر تعامل بین این شرکت‌ها و بهره‌برداران افزایش یابد وضعیت شرکت‌های برق منطقه‌ای هم مطلوب‌تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: استاندارد کردن تجهیزات برقی و اصلاح مصرف در بخش توزیع برق و تعامل این شرکت‌ها با شرکت‌های برق منطقه ای تاثیرات بسزایی بر ارتقای سطح پایداری شبکه‌های انتقال به همراه دارد.

وی ضمن تاکید بر این نکته که حفظ پایداری و بهره‌برداری بهینه از شبکه برق بر عهده بهره‌برداران است، بیان داشت: هرچقدر تجهیزات با کیفیت مطلوب از سوی همکاران طرح و توسعه به بهره‌برداران ارائه شود به نفع شرکت‌هاست و فرآیند وارد مدار شدن پست‌ها و خطوط، کم هزینه‌تر و مخاطرات کمتری را در بر خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: با تعامل سازنده بین دفتر نظارت بر انتقال توانیر و شرکت‌های برق منطقه ای، وضعیت شبکه‌های انتقال از استانداردهای روز جهانی برخودار خواهد شد.

* راه‌اندازی پست‌های فوق توزیع و انتقال در لرستان

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای باختر نیز در این نشست ضمن بیان ویژگی‌های صنعت برق در استان لرستان و معرفی شبکه انتقال این استان گفت: شبکه انتقال و فوق توزیع لرستان به‌دلیل واقع شدن در کریدور جنوب به مرکزکشور از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و برنامه‌های توسعه ای و استفاده از تجهیزات نوین به منظور ارتقای سطح بهره‌وری از تجهیزات و شبکه‌های برق این استان بر اساس طرح جامع انتقال در دست اقدام است.

فرهاد شبیهی افزود: با عنایت به قدمت شبکه‌های مذکور و ضرورت بهره‌برداری مطمئن و اقتصادی توجه به بهینه‌سازی تجهیزات موجود، ارتقای سیستم‌های حفاظتی و استفاده از امکانات لازم به منظور افزایش قابلیت اطمینان شبکه در حوزه بهره‌برداری مورد تاکید این شرکت است.

وی ادامه داد: در این خصوص تخصیص به موقع و مناسب به منظور استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای در اصلاح شبکه مذکور موجب تسریع در بهینه‌سازی شبکه خواهد شد.

وی با تشریح ضرورت توسعه زیر ساخت‌های مورد نیاز در استان لرستان، بر توسعه شبکه فیبر نوری به منظور امکان رویت پذیری و اتوماسیون در شبکه، قرائت از راه دور مشترکین، توسعه استفاده از پست‌های بدون اپراتور و ارتباط مناسب با مراکز RDC تاکید کرد.

مدیرعامل برق باختر در بخش دیگری از سخنانش راه‌اندازی پست‌های فوق توزیع و انتقال در استان لرستان به منظور رفع ضعف ولتاژ، کاهش تلفات و ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای توسعه سرمایه گذاری را از اولویت‌های کاری این شرکت برشمرد.

وی اعلام کرد استفاده از برج‌های چند مداره با کاربری‌های متفاوت و سیم‌های روکش دار بخش فوق توزیع و تدوین استانداردهای مربوط به صنعت برق از دیگر برنامه‌های این شرکت است.

منبع : وزارت نیرو

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 9 =