خانه / آب و انرژی / آیا سومین انقلاب انرژی بزرگ پایان صنعت نفت و گاز است؟

آیا سومین انقلاب انرژی بزرگ پایان صنعت نفت و گاز است؟

به گزارش پایگاه خبری آب و انرژی

میدان نفتی

تاریخچه نفت خام و گاز طبیعی سابقه نوآوری تکنولوژیکی است. تا همین اواخر، نوآوری نفت و گاز طبیعی را حمایت کرد. در حال حاضر، آن را به چالش می کشد، باعث تغییرات ساختاری در بازارهای نفت و گاز طبیعی می شود.

 

در اصل، نفت خام تنها برای روشنایی استفاده می شد. این به دنبال اختراع موتور احتراق داخلی تغییر کرد که موتور قدرتمند بخار را در قدرت، دامنه و سهولت بهره برداری و تعمیر و نگهداری و اختراع تسمه نقاله تغییر داد، که باعث ساخت موتور احتراق داخلی در قیمت شد که برای توده ها مقرون به صرفه بود. کمی بعد، نفت خام به عنوان سوخت انتخابی انتخاب شد. ماشین اسب کشیده شده با ماشین جایگزین شد؛ لوکوموتیو توسط قطار دیزل؛ کشتی بخار توسط کشتی موتور؛ و زپلین توسط هواپیما.

 

برای مدت زمان طولانی، گاز طبیعی محصول جانبی ناخواسته از تولید نفت خام بود و به طور معمول در محل تولید سوخته شد. این تا زمانی بود که دوباره نوآوری های تکنولوژیکی باعث بهره برداری از مزایای گاز طبیعی شد. پیشرفت در تکنولوژی خط لوله امکان استفاده از گاز طبیعی به عنوان یک ماده اولیه برای صنایع شیمیایی و همچنین سوخت برای گرمایش خانگی، پخت و پز و تولید برق بود. بعدها، پیشرفت های فناوری LNG به میزان قابل توجهی بازار گاز طبیعی را گسترش داد و آن را واقعا جهانی کرد.

 

بنابراین نوآوری تکنولوژیک نه تنها پس از اولین انقلاب بزرگ انرژی – از چوب به زغال سنگ – در طول انقلاب صنعتی قرن ۱۸th و ۱۹th ، بلکه پشت سر دوم انقلاب بزرگ انرژی – از زغال سنگ به نفت خام و گاز طبیعی – در طول نیمه اول قرن ۲۰ .

همچنین ببینید

وضعیت سدها بحرانی است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درحال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پانزده =